Jak przedłużyć żywotność akumulatora ?

maxresdefault

Takie pytanie jest dość często zadawane przez naszych klientów.
Proponujemy aby każdy kierowca co jakiś czas jednak zajrzał pod maskę swojego autka i ocenił czystość klem. Elektrody i klemy akumulatora to niezwykle ważny element instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli połączenie z resztą instalacji będzie zabrudzone, może powodować problemy z rozruchem silnika, a nawet unieruchomić samochód.
Kolejną czynnością jest kontrola poziomu elektrolitu oczywiście tylko w tych typach, w których jest możliwość dojścia do cel. Minimalny poziom elektrolitu powinien znajdować się w przedziale 10-15 mm powyżej górnej granicy płyt. W przypadku za niskiego stanu uzupełniamy tylko wodą demineralizowaną. W prawidłowo eksploatowanym akumulatorze poziom elektrolitu jednak nie maleje, więc ubytek jest sygnałem dla nas do kontroli napięcia ładowania.
Prawidłowa wartość napięcia akumulatora pracującego w instalacji elektrycznej pojazdu przy załączonym silniku i włączonych odbiornikach (dmuchawa, światła, radio) jest 14,0V-14,5V. Jeżeli ładowanie odbiega od podanego parametru sugerujemy wizytę u elektromechanika.
Kolejną ważną sprawą jest kontrola mocowania. Akumulator w pojeździe powinien być sztywno zamocowany bez możliwości przesuwania się, gdyż wstrząsy podczas jazdy mogą powodować spływ mas czynnych, przez co spada pojemność akumulatora, a nawet może przyczynić się do zwarcia wewnętrznego.