Akumulator samochodowy zaliczany jest do podzespołów eksploatacyjnych. To oznacza, że ma prawo się zużywać i po pewnym czasie trzeba go wymienić na nowy. Im dłuższy czas eksploatacji akumulatora samochodowego, tym mniejsze wydatki ponosi właściciel samochodu. Dlatego każdemu kierowcy zależy na tym, aby akumulator w jego aucie służył jak najdłużej.
Samochód ze sprawnym akumulatorem
Dlaczego akumulator samochodowy jest tak ważny?
- Akumulator samochodowy pozwala na aktywną i skuteczną ochronę samochodu przed kradzieżą. Po wyłączeniu silnika, akumulator samochodowy zasila autoalarm. Może również zapewniać zasilanie dla lokalizatora GPS. Przed uruchomieniem silnika, akumulator samochodowy zasila immobiliser – elektroniczne odcięcie zapłonu, chroniące przed uruchomieniem silnika przez osobę niepowołaną.
- Akumulator samochodowy chroni kabinę auta przed wejściem do niej osób niepożądanych. Wszystko dlatego, że akumulator zapewnia prąd dla siłowników centralnego zamka.
- Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na kluczyku, aby wygodnie otworzyć drzwi. W systemach dostępu bez kluczykowego nawet to nie jest potrzebne. To także częściowo zasługa akumulatora samochodowego, który zasila wszystkie odbiorniki, centralny zamek, centralkę sterującą systemem dostępu bez kluczykowego i inne.
- Bez akumulatora samochodowego nie udałoby się uruchomić silnika. To nasz akumulator zapewnia prąd dla rozrusznika, elektrycznej pompy paliwa i świec zapłonowych (w silnikach benzynowych), albo żarowych (w dieslach), dzięki którym można uruchomić silnik.
- Jak to możliwe, że w trakcie postoju, po wyłączeniu silnika, można słuchać muzyki, przeglądać Internet albo oglądać filmy na ekranie samochodowego systemu multimedialnego? W niektórych autach możliwe jest ogrzewanie wnętrza kabiny przy wyłączonym silniku, a we wszystkich można korzystać z oświetlenia wewnętrznego. To wszystko jest możliwe dzięki akumulatorowi. To on zapewnia prąd dla wyposażenia.
- Ulubione stacje radiowe, zaprogramowane wedle osobistych upodobań? Elektrycznie sterowane fotele, ustawione tak, jak lubi to właściciel auta? Reflektory zawsze na tej samej, optymalnej wysokości? Tak samo, jak adaptowalne amortyzatory? Pamięć tych wszystkich urządzeń podtrzymuje akumulator samochodowy. Zresztą nie tylko ich. Także wszystkich komputerów, w tym najważniejszego, sterującego pracą jednostki napędowej.
Co wpływa na trwałość akumulatora samochodowego? Najpierw spójrzmy na czynniki, które są niezależne od kierowcy. A potem na te, które są zależne przede wszystkich od niego.
Trwałość akumulatora samochodowego – czynniki niezależne od kierowcy:
- Jakość wykonania akumulatora. To oczywiste, że ma ogromny wpływ na jego trwałość. Tak, jak w przypadku innych części samochodowych. Renomowany producent akumulatorów w procesie produkcji baterii samochodowej stosuje materiały wysokiej jakości, nowoczesne rozwiązania i technologie.
Trwałość akumulatora samochodowego – czynniki zależne od kierowcy:
- Odpowiedni dobór akumulatora do danego modelu samochodu. Zadaniem właściciela pojazdu jest sprawdzenie, jaka specyfikacja akumulatora jest zalecana. Producent samochodu określa napięcie akumulatora (jest standardowe dla aut osobowych – 12V), pojemność akumulatora (może być o 10% większa lub mniejsza od zalecanej), wartość prądu rozruchowego (może być wyższa), rozmiar akumulatora a także rozmieszczenie biegunów. Niestosowanie się do zaleceń producenta samochodu jest powodem wielu problemów. Na przykład zastosowanie akumulatora o zbyt małej, albo zbyt dużej pojemności, będzie powodem jego przyspieszonego zużycia.
- Dopasowanie technologii wykonania akumulatora samochodowego do konkretnego pojazdu i sposobu jego eksploatacji. Przykładowo, w samochodach z systemami start – stop koniecznie należy stosować akumulatory AGM lub EFB , w zależności od tego, jaki typ akumulatora przewidział producent samochodu. Akumulatory AGM lub EFB , pozwalają na wielokrotne uruchamianie silnika w trakcie jazdy. Zastosowanie zwykłego akumulatora samochodowego do auta z systemem start – stop powoduje bardzo szybkie zużycie baterii. Może nawet zdarzyć się problem z uruchomieniem silnika w trakcie jazdy po centrum miasta.
Spójrzmy na kolejne czynniki, które wpływają na trwałość akumulatora samochodowego i są zależne od kierowcy:
- Trwałość akumulatora samochodowego jest bezpośrednio związana ze sposobem eksploatacji samochodu. W samochodach, które są eksploatowane przede wszystkim na trasach, akumulatory służą długo. Dlaczego? Bo silnik jest uruchamiany tylko raz, a potem, w trakcie kilkudziesięciokilometrowej trasy, akumulator jest doładowany do pełna. W samochodach, które są eksploatowane przede wszystkim w mieście, akumulatory samochodowe mają niższą trwałość. Dlaczego? Silnik jest często uruchamiany kilka razy w ciągu dnia. W trakcie krótkiej trasy, liczącej do kilku kilometrów, alternator nie jest w stanie naładować akumulatora do pełna. Niedoładowany akumulator ulega szybkiemu zużyciu.
- Reagowanie na niedoładowanie akumulatora samochodowego. To nawiązanie do poprzedniego akapitu. Można przedłużyć okres eksploatacji akumulatora, w samochodzie, który jest eksploatowany głównie w mieście. Konieczne jest doładowywanie go za pomocą prostownika, do pełna.
- Niedopuszczanie do głębokiego rozładowywania akumulatora. Proces samo rozładowania akumulatora przyspiesza w trakcie upałów, przy temperaturze powietrza powyżej 25 st. Celsjusza. Równie szkodliwe są niskie temperatury. Wówczas spada sprawność elektryczna akumulatora (zwalnia przepływ ładunków elektrycznych)
- Akumulator samochodowy może również rozładować się na skutek silnego poboru prądu po wyłączeniu silnika. Najczęściej jest to spowodowane przebiciami w instalacji elektrycznej, albo wadliwym zamontowaniem sprzętu, który pobiera dużo prądu (na przykład alarmu, nagłośnienia, systemu multimedialnego). Całkowite rozładowanie akumulatora i pozostawienie go na kilkadziesiąt godzin w tym stanie może oznaczać jego całkowite zniszczenie. W przypadku całkowitego rozładowania, należy spróbować naładować akumulator przy pomocy prostownika mikroprocesorowego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Utrzymywanie silnika i jego osprzętu w dobrym stanie technicznym. Zużyty rozrusznik, stare świece zapłonowe albo żarowe, uszkodzone przewody zapłonowe, uszkodzona pompa paliwa, zużyte wtryskiwacze – to wszystko będzie powodować problemy z właściwym rozruchem silnika. I przez to akumulator będzie niepotrzebnie obciążany i rozładowywany.
- Sprawny alternator i regulator napięcia są niezbędne dla długiego okresu eksploatacji akumulatora samochodowego. Kierowca musi o nie dbać. Niesprawny alternator (albo problemy związane z napędzającym go paskiem wieloklinowym, np. za niskie napięcie ładowania (poniżej 14,00 V w przypadku akumulatorów tradycyjnych i EFB, a także poniżej 14,65 V w przypadku akumulatorów AGM) nie będzie w stanie naładować akumulatora w trakcie jazdy. Niesprawny regulator napięcia może powodować skoki napięcia. Ładowanie akumulatora samochodowego prądem o napięciu wyższym niż 14,4V (14,95V w przypadku akumulatorów AGM) spowoduje jego całkowite zniszczenie.
- Kierowca musi dbać o odpowiedni przepływ prądu. W tym celu konieczne jest czyszczenie klem, biegunów akumulatora a także oczek przewodów masowych i ochrona ich przed korozją.
- Kierowca powinien zamontować akumulator tak, aby ten nie był narażony na jakiekolwiek drgania w trakcie jazdy. Są one odpowiedzialne za przyspieszone zużycie akumulatora samochodowego.
- Akumulator trzeba co pewien czas wyczyścić. Zabrudzona obudowa przyspiesza proces samo rozładowania akumulatora.
Źródło: https:fivestar.pl